Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / RitaE (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / RitaE (CC0 domena publiczna)
Niecałe 3 procent dzieci w Polsce rodzi się z "in vitro", w Hiszpanii to 8 procent. Sytuację może poprawić rządowy program leczenia niepłodności, który wejdzie w życie od czerwca.
O dostępie do metod wspierania płodności w Polsce dyskutowali w Warszawie lekarze-specjaliści.

Konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii profesor Mirosław Wielgoś powiedział, że "in vitro" jest ostatecznością, kiedy łatwiejsze, bardziej dostępne metody zawodzą. - Najważniejszą sprawą jest przyczyna niepłodności. Są takie sytuacje, gdzie a priori możemy założyć, że inne metody niż in vitro nie będą skuteczne - wskazał profesor Wielgoś. Taką przyczyną jest na przykład niedrożność jajowodów czy ich brak.

Ginekolog profesor Michał Radwan dodał, że powodzenie in vitro zmniejsza się z wiekiem, a średni wiek kobiety zakwalifikowanej do zapłodnienia pozaustrojowego to 35 lat. - Problem spadku skuteczności pozaustrojowego zapłodnienia i obniżenia tej skuteczności zaczyna się zaznaczać po 32. roku życia, z każdą kolejną próbą szansa na ciążę jest coraz mniejsza i spada do pojedynczych kobiet po 40. roku życia lat - wskazał.

W Polsce około 15 procent par ma problemy z płodnością. To około miliona osób.
Relacja Joanny Stankiewicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty